Menu

Szafka łazienkowa pod umywalkę

Wybór odpowiednich mebli jest szczególnie ważny w małych łazienkach, gdzie trzeba walczyć o każdy centymetr przestrzeni. W przypadku szafek najlepszą opcją jest ich wstawienie pod umywalkę, ale jaka dokładnie szafkę wybrać? W przypadku tego typu szafek mamy dwa podstawowe rozwiązania oparte o tym umywalki.

Pierwsze z nich, dopasowane do trochę większych łazienek, to szafki stawiane na blacie. Zaraz obok nich jest trochę miejsca na odłożenie różnych rzeczy, ale nie realizują one celu maksymalnego wykorzystania miejsca. Lepsze są umywalki zawieszane, do których szafka jest dostawiana. Nie wychodzi ona wtedy poza obrys samej umywalki, a jeśli dodatkowo posiada szufladę, staje się szalenie użyteczna. Szafka w tym ujęciu może być uniwersalna lub przystosowana do konkretnej umywalki. Szuflada czy szafka otwierana? Tu wszystko zależy od głębokości. Dla szafek o ok. 60 cm głębokości lepsze są szuflady, ale jeśli mamy tylko 40cm, bardziej użyteczne będą drzwiczki. Ważne jest tylko, by w żadnym przypadku szafka nie sięgała do samej ziemi, bo zabraknie nam miejsca na stopy. Postawić czy zawiesić? Postawienie szafki daje nam dodatkową przestrzeń, ale wystawia Jana niebezpieczeństwo. Albo będzie na gumowych nóżkach, albo non stop będzie miała problemy z wilgocią. Te zresztą i tak mogą się pojawić, jeśli nie zapewnimy szafce odpowiedniego dystansu od ściany. Powinno to być kilka centymetrów, dzięki którym mebel się nie wypaczy. MDF kontra płyta wiórowa Materiał wykonania szafki ma tu znaczenie niewielkie, chociaż nie do końca marginalne. Mimo to, naprawdę interesującą rzeczą powinno dla nas być zabezpieczenie mebla przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi. Obie technologie pozwalają na równie dobre zabezpieczenia. Pamiętajmy jedynie o stosowaniu odpowiednich, niedrażniących środków myjących.

Kolorystyka - najlepiej oparta o kontrast: białe ściany to kolorowe meble, a kolorowe ściany to białe meble. Nietypowe rozwiązania Przy urządzaniu łazienki nie należy bać się nietypowych rozwiązań. Często pozwalają one na zdobycie dodatkowej przestrzeni czy poprawę funkcjonalności. Czy, przykładowo, coś stoi na przeszkodzie, by umieścić umywalkę w koncie pomieszczenia? Na pewno nie, a często (nie zawsze!) jest to bardzo przydatne rozwiązanie.