Menu

Zagospodarowanie szafy wnękowej

Jeśli chcemy mieć możliwość przechowywania w naszej szafie wnękowej rzeczywiście wielu rzeczy, to powinniśmy odpowiednio ją zagospodarować. Dobrą propozycją jest przy tym skorzystanie z systemowych rozwiązań do zabudowy szaf – są one dostępne w wielu supermarketach budowlanych.

Wnęki w ścianach naszego domu czy mieszkania w większości przypadków wykorzystujemy na umieszczenie w nich szaf wnękowych. Optymalnym miejscem do wykonania takiej szafy jest wnęka o głębokości około 55 cm. Jeśli odejmiemy od tego samą grubość drzwi otrzymamy odpowiednią głębokość pozwalającą na wygodne i swobodne wieszanie ubrań; nie istnieje wówczas żadne ryzyko ich pogniecenia czy uszkodzenia drzwi od szafy. Konieczność wcześniejszego wyrównywania boków i pleców naszej szafy wnękowej nie istnieje w przypadku, gdy ściany w takiej wnęce są wykończone "na gładko" lub wytapetowane. Wówczas musimy tam jedynie przykręcić drążek służący do wieszania ubrań. Samo rozmieszczenie takich drążków powinno być uzależnione od tego, jakie dokładnie ubrania chcemy na nich wieszać. W przypadku długich płaszczy powinno to być przynajmniej 180 cm. Dobrym rozwiązaniem jest zmierzenie naszych najdłuższych ubrań i do utrzymanego wyniku dodać 15 cm. Nad samym drążkiem powinniśmy pozostawić minimum 10 cm wolnej przestrzeni – jest to niezbędne, abyśmy mogli swobodnie manewrować w środku wieszakiem. Umieszczając w szafie dwa drążki powinniśmy zachować między nimi odstęp wynoszący około 105 cm. Drążki nie powinny być umieszczone zbyt wysoko, bowiem uniemożliwi to w pełni wygodne korzystanie z takiej szafy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z systemu opuszczanego drążka pentograf. Maksymalna długość drążka to około 100 cm – w przypadku większej długości możemy mieć problem z jego uginaniem się pod ciężarem ubrań. Jeżeli nasza wnęka jest nieco szersza, to powinniśmy zastanowić się nad jej podzieleniem na części. W przypadku dość wąskich szaf warto zastanowić się nad zastosowaniem drążka wysuwanego poprzecznie.

Same półki w szafie powinniśmy rozmieszczać biorąc przy tym pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i wygodę. Warto po prostu pamiętać o tym, że istnieje tutaj wiele rozwiązań z których możemy skorzystać, dzięki którym nasza szafa stanie się dla nas jeszcze bardziej funkcjonalna.