Menu

Wizytówka każdego mieszkania – przedpokój

Istnieje wiele słów określających pomieszczenie stanowiące wejście do domu czy mieszkania: przedpokój, przedsionek, hall. Jest to miejsce pełniące wiele istotnych funkcji, przez co koniecznie powinniśmy podejść do tego z jak najwyższą uwagą w czasie jego projektowania.

Jest to przede wszystkim miejsce w którym ubieramy się wychodząc, i rozbieramy przychodząc do domu. Z tego też powodu musimy urządzić w nim jak najbardziej funkcjonalne pomieszczenie, które będzie po prostu dobrze zorganizowane pod względem logistycznym. Zarówno my sami jaki i nasi goście musimy mieć tam możliwość szybkiego rozebrania się czy ubrania; konieczne jest tutaj w takim razie zadbanie o kilka podstawowych elementów wyposażenia, które odpowiadają za takie właśnie zadania. Do tych najważniejszych z nich należą: szafki na buty, wieszaki lub szafy na ubrania. Wszystkie takie meble muszą dawać nam możliwość schowania w odpowiednim miejscu każdego elementu naszej garderoby. Dobierając takie meble musimy mieć na uwadze wygodę wszystkich ich użytkowników. Na przykład małe dzieci z powodu swojego wzrostu nie mogą korzystać z wieszaków przystosowanych dla osób dorosłych; z tego też powodu warto zamontować również niżej powieszony wieszak i lustro ustawione mniej więcej na poziomie podłogi. Takie lustro będzie również bardzo przydatne dla osób które szczególnie mocno dbają o swój wygląd i przed wyjściem chcą dokładnie się sobie przyjrzeć. Dobrze jest również postawić niewielką ławeczkę służącą do zdejmowania butów w pozycji siedzącej – będzie ona szczególnie pomocna dla dzieci jak i osób starszych. Warto zainwestować tutaj w bezpieczne meble z zaokrąglonymi krawędziami. Istnieje ponadto wiele przydatnych dodatków w które warto zaopatrzyć swój przedpokój. Rzeczy takie jak wieszaki na klucze czy półki na gazety i pocztę nie są co prawda niezbędne, ale na pewno będą w stanie zapewnić nam sporą wygodę. Przedpokój może być również dobrym miejscem do przechowywania akcesoriów takich jak odkurzacz czy chemia domowa – szczególnie w przypadku, gdy nasz dom czy mieszkanie nie ma zbyt dużej powierzchni. W przypadku przedpokoju konieczne jest dokładne zaplanowanie całej przestrzeni i uchronienie się w taki sposób przed bałaganem – w końcu nie może być na niego miejsca w wizytówce naszego domu. Musimy ustrzec się przede wszystkim przed zabrudzeniami z zewnątrz; dobrym rozwiązaniem będzie zatem wycieraczka oraz łatwy w czyszczeniu chodnik.

Sama podłoga może być wykonana na przykład z terakoty, która jest wytrzymała i łatwo ją utrzymać w czystości. Bardzo ważne jest również urządzenie tego pomieszczenia w odpowiednim stylu. W końcu pełno ono funkcje reprezentacyjne i jest pierwszym miejscem widzianym przez naszych gości po wejściu do domu.