Menu

Jak wybrać praktyczny stół?

Biorąc pod uwagę szybki tryb życia, chwile spędzone przy rodzinnym stole wydają się być cenniejsze niż dotychczas. Dlatego tak ważne jest, by ten przysłowiowy mebel był dostosowany do potrzeb rodziny, sprzyjał ciepłym rodzinnym spotkaniom, a więc powinien być wystarczająco duży oraz funkcjonalny.

Najważniejszym aspektem jest wysokość. Standardem są stoły o średniej wysokości około 75 cm, równie istotna jest wysokość krzeseł, ponieważ jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, by zaoszczędzić odrobinę miejsca, należałoby wsunąć je pod stół. Oczywiście ogólny rozmiar, powinien być dostosowany do potrzeb domowników, co znaczy że każdy zasiadający do stołu musi mieć do dyspozycji optymalną przestrzeń. Wspaniałym rozwiązaniem dla małych przestrzeni takich jak kawalerki czy mieszkania w blokach, są stoły rozkładane. Dzięki temu mamy możliwość zagospodarowania przestrzeni dla dodatkowej ilości osób. Ciekawym rozwiązaniem są meble, które w pozycji wyjściowej przypominają barek, jednak po rozłożeniu zyskują formę jadalnego stołu. Mechanizm oparty jest na zawiasach do których przymocowany jest blat, który opada w kierunku podłoża, ukrywając cały mechanizm. Innym rozwiązaniem są stoły w formie salonowej ławy z regulowaną wysokością i rozkładanym blatem. Mimo tych innowacyjnych rozwiązań, nadal największą popularnością cieszą się tradycyjne stoły. W prawdzie wymaga większego wkładu pieniężnego. Jednak przez wzgląd na to, że klasyczne stoły wykonane są z naturalnych, niezwykle trwałych materiałów, jest to inwestycja na długie lata. Producenci mebli z myślą o zadowoleniu klientów, opracowali wiele modeli stołów, spośród których można wybrać tradycyjne modele jak i nowoczesne projekty. Stół nie stanowi jedynie ozdoby, musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego, tak ważny jest wybór odpowiedniego kształtu. Na prostokątny czy kwadratowy stół, warto zdecydować się wtedy, gdy ma znajdować się blisko ściany, przy czym to praktyczna alternatywa, sprzyja wykonywaniu różnych czynności np. biurowych.

Bardziej reprezentacyjną formą jest okrągły stół, jednak wymaga nieco więcej przestrzeni. To idealne rozwiązanie dla osób towarzyskich, ponieważ przy okrągłym stole, łatwiej o kontakt wzrokowy, co sprzyja wieczornym, przyjacielskim rozmowom. Jeśli nie ma możliwości na aranżacje tradycyjnej jadalni, warto wyznaczyć w wybranym pomieszczeniu kuchni czy salonie, strefę w której będzie znajdował się stół. Dogodne umiejscowienie stołu w połączeniu z na przyklad szklaną ścianką działową pozwoli stworzyć prowizoryczną lecz piękną przestrzeń.