Menu

Jak urządzić idealny przedpokój?

Hol w naszym domu czy mieszkaniu pełni bardzo istotne zadania. Z jednej strony musi zapewniać nam wysoki poziom wygody, a z drugiej – ma służyć jako wizytówka naszego mieszkania. Aby uzyskać w takim pomieszczeniu rzeczywiście dobry wygląd musimy zadbać zarówno o wybór prawidłowego wyposażenia jak i o umiejętne jego rozmieszczenie, wykorzystując w taki sposób całą dostępną tam powierzchnię.

Nie możemy przecież postawić w wąskim holu wielkiej szafy, bowiem nawet jeśli mebel taki będzie faktycznie piękny to nie otrzymamy tutaj żadnych zadowalających efektów – aby pozwolić sobie na takie rzeczy musimy dysponować rzeczywiście przestronnym pomieszczeniem. Dzięki temu nasz hol nabierze również bardzo eleganckiego, niemalże salonowego charakteru. Warto zwrócić uwagę na to, że przez każde pomieszczenie tego typu przebiegają liczne ścieżki komunikacyjne, wyznaczane przede wszystkim przez ilość drzwi. Ustawiając meble musimy pilnować, aby nie zaburzyły one takich "szlaków", bowiem jedynie dzięki temu domownicy będą mogli swobodnie poruszać się w takim miejscu. Cała przestrzeń powinna być tam jak najlepiej zorganizowana, bowiem jedynie dzięki temu uchronimy się przed narastającym szybko bałaganem. Jeśli po całym holu walać się będą buty czy inne elementy wyposażenia, to nie będziemy mogli docenić ani pięknej podłogi ani też pełnych uroku mebli. Z tego też powodu tak ważne jest dokładne zaplanowanie całej przestrzeni na liczne schowki i półki; połączenie dobrego wyglądu ze zwyczajną funkcjonalnością jest tutaj jak najbardziej możliwe. Urządzanie przedpokoju to proces składający się z szeregu różnych etapów – warto zacząć oczywiście od tych najważniejszych z nich. Do tego grona zalicza się wybór odpowiedniej podłogi, prawidłowe rozmieszczenie lamp w pomieszczeniu oraz dobranie zadowalającego koloru sufitu oraz ścian. Podłoga powinna być oczywiście odporna na ścieranie, szczególnie jeśli codziennie będzie z niej korzystało wielu domowników i zwierząt. Dobrą propozycją są panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności; inne ciekawe rozwiązania to lite deski, panele warstwowe czy klepki wykonane z drewna dębowego, jesionowego lub klonowego. Jeśli zależy nam na wykładzinie, to najlepsza będzie elastyczna, która jest miękka i łatwa w czyszczeniu – zwłaszcza jeśli w naszym domu mieszkają też psy. Odpowiednie oświetlenie pozwoli nam na wprowadzenie w holu ciepłego, przytulnego klimatu. Doskonałym rozwiązaniem jest zawieszona pod sufitem lampa halogenowa.

Do osiągnięcia jeszcze lepszych efektów w tej kwestii warto wykorzystać lustra. Bardzo często niezwykle ważną rzeczą w przedpokoju jest maksymalne wykorzystanie całej dostępnej tam powierzchni. Warto zainteresować się chociażby pułkami podwieszanymi, które znacznie zwiększą naszą powierzchnię użytkową. Dobrym pomysłem jest również szafa wnękowa na ubrania czy buty. Jeśli nasz hol jest dość ciasny to wszystkie meble i elementy wyposażenia powinniśmy ustawić w nim w taki sposób, abyśmy nie tarasowali żadnych przejść.